На 11 март т. г. във Велико Търново се състоя отчетно изборната конференция на радиоклубовете от окръга. Присъстваха представители на Окръжния и Градския комитет на Комсомола и много радиолюбители.
В доклада си секретарят на окръжния радиоклуб Иван Попов направи равносметка на дейността на клубовете през отчетния период, като подчерта повишената им активност по военно-патриотичното възпитание на младежта.
Сега в различните учебни звена на радиоклубовете се обучават 650 младежи и девойки, като над 200 от тях редовно участват в окръжните и градските състезание Подобрява се качеството на учебната работа, обогатява се материалната база, повишава се квалификацията на ръководителите на учебните групи, на треньорите н съдиите. През изминалата година особено много се е увеличил броят на младежите-радиоконструктори, което се дължи не само на естествения им интерес към тази дисциплина, но и на добрата материална база на радиоклубовете.
За подобряване на учебно-възпитателната работа сред пионерите през изминалата година бе организиран пионерски лагер-школа по радиоподготовка, в който участваха 53 пионери от различни селища на окръга. По време на лагера те водиха занятия по радиотелеграфия, радиоконструкторство, радиозасичане и радиовръзки. Първият в страната пионерски лагер от подобен род недвусмислено показа, че пътят за обучение и пропагандиране на учебните форми е резултатен и правилен.
През отчетния период постигна най-високи успехи н състезателната дейност на операторският колектив на окръжния радиоклуб, който се класира на I място в републиканския УКВ шампионат, а м. с. Иван Попов, м. с. Николай Писаров и к. м. с. Димитър Райков бяха включени в листата на най-добрите спортисти на страната за 1970 година.
Великотърновските конструктори се представиха отлично на III и IV преглед на ТНТМ в Пловдив. За своите приемо-предаватели Иван Попов и Кирил Дръндаров получиха златни значки и диплом, а конструкторският колектив бе класиран на I място за разработената от него SSB радиостанция. Дейността на конструкторската секция не спира дотук. В резултат на системна и упорита дейност бе разработен и конструиран предавател за радиозасичане на 3,5 MHz с автоматично управление; в процес на разработка са приемник и предавател на 144 MHz за масово повторение от радиоклубовете от окръга и др.
Наред с тези положителни резултати конференцията констатира редица слабости и все още нерешени проблеми в дейността на радиоклубовете. Идейно-възпитателната работа все още е бедна на форми и съдържание; отделни прояви и мероприятия не отговарят на изискванията, поставени от XI конгрес на ДКМС по военно-патриотичното възпитание на младежта; радиодисциплините все още не се пропагандират достатъчно и невинаги достигат до комсомолските организации и дружества в училищата и предприятията, поради което е недостатъчна и организационната помощ, която комитетите на Комсомола оказват за подготовката на учебната година в радиоклубовете; съществува голямо текучество в учебните групи, което спъва и принизява качеството на учебната работа; в спортно-състезателната дейност все още са рядкост високите спортни постижения, което говори за незадоволителна треньорска работа.
Заслужават внимание и любителските радиостанции в окръга. За по-голямата част от младежите те са оная притегателна сила, която ги води в радиоклуба, свързва ги с неговия живот и задачи. За съжаление някои комитети явно подцениха тази тяхна роля. През изминалата година радиостанциите в окръга не работеха активно, а някои от тях бяха почти в QRT. Това доведе до схематични и „сухи“ занимания по радиотелеграфия и намали интереса на младежите към тази иначе интересна дисциплина. И все пак това е само едната страна на въпроса. Не можем да отминем и факта, че много станции не разполагат с необходимото количество QLS картички, със съвременна апаратура и добри оператори.
Важен проблем в дейността на радиоклубовете е и радиомногобоят, който на практика обединява почти всички учебни дисциплини. Не бива да се забравя, че скоростното приемане и предаване, обменът на радиограми и движението по азимут лежат в основата на бъдещия военен радист. Ето защо е необходимо пълноценно да се използва материалната база на клубовете и да се търси съдействието на военните поделения по места.
Учебната работа на окръжния радиоклуб чувствително ще бъде подобрена след построяването на новата сграда и спортния комплекс по радиодисциплините.
Конференцията прие решения по идейно-възпитателната работа, военно-патриотичното възпитание, учебната и спортно-състезателната дейност и за подобряване на пропагандата и агитацията. Участниците в конференцията избраха с пълно болшинство нов клубен съвет и делегати за републиканската конференция в София.
Йордан М. Гайдаров